Astımı tetikleyen faktörler nelerdir?

0
91

Astım atağını ne tetikler?

Alerjik mekanizma ile astma atağı meydana gel­mesinde, tetiği çekici faktör çevredeki alerjenlerden biri olabileceği gibi, diğer bazı faktörler de olabilir. Bu tip alerjik kişilerde enfeksiyonlar, sıklıkla astma nöbetlerinin açığa çıkmasına neden olur. Bu enfek­siyonların % 99’u viral kökenlidir. Gripal bir enfek­siyon seyri esnasında, yüksek ateş ile birlikte hırıltılı solunum, öksürük ve sık nefes alıp verme belirtileri görülür. Akciğer filminde alerjik bronşit ile uyumlu bulgular vardır. Bu gibi durumlarda bronş açıcı ilâç­larla birlikte ateş düşürücü önlemler alınmalıdır, an­tibiyotikler gereksizdir.

Evde yıllardır birlikte yaşanılmış kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar veya mantar sporları ve ev tozu akarcıklarına alerjisi nedeniyle astması olan kişiler­de ufak bir heyecan, stres, sevinç, üzüntü gibi duygusal faktörler de astma atağının açığa çıkmasını sağlayabilir.

Egzersiz ile de bazı astmalılarda nöbet oluşmaktadır. Evde sigara içilen ailelerin çocuklarında genel olarak solunum yolları rahatsızlıktan, kro­nik öksürük ile birlikte alerjik bronşit de sık görül­mektedir.

avatar
  Subscribe  
Bildir