Arı ve arı kovanı hakkında bilgi

0
91

Arıların kovana geliş ve gidişleri

59 numaralı arı kovana geri dönüyor. Arıların çalış­masını denetleyen bilgisayar haber veriyor. Hareket sa­ati 9.00, dönüş saati 10.30. Bal toplayanlar için anlar hakkında her şeyi bilmenin çağı başladı. ABD’nın Arizona eyaletindeki Cari Hayden Bee Research Center’da bö­cek uzmanı olan Stephan L.Buchmann bir arı kovanına elektronik bir “iğneli saat” yerleştirdi. Bununla, binler­ce üyesi bulunan bir arı toplumunun izdihamı içinde tek tek işçi arıları tespit edebiliyor.

Buchmann süpermarketlerde çoktan beri kullanılan bir teknikden yararlanıyor. Arı toplumunun bir kaç üye­sini bilgisayara ait bir şerit kod ile donatıyor Kodlama sistemleri üreten bir firma onun için bir kaç milimetre büyüklüğünde rahatlıkla arıların boyun kısmına sığacak etiketler geliştirdi.

Arı kovanının girişindeki geliş ve gidişleri kaydeden “iğneli saat” tıpkı elektronik bir kasa gibi çalışmakta. Bir tarayıcı lazer ışınıyla hayvanlara dokunmakta, etiket­lerin kodunu okumaca ve aldığı bilgiyi bilgisayara ilet­mektedir. Bilgisayar yaklaşık yüz arının çalışma zamanı hakkında kayıt tutmaktadır. Kodlu etiketlerin şifresini çöz­mek için tarayıcı yeterli zamana sahip olsun diye Buch­mann, kovanın girişini, arıları yavaş hareket etmeye zor­layacak şekilde değiştirdi.

Araştırmacı, arıların kaç kez polen toplamak için ko­van dışına çıktıklarını ve ne kadar sûre kovan dışında kaldıklarını öğrenmek istiyor. Bu veriler, arıcıların bal mahsulünü önceden daha kesin şekilde tahmin etmele­rini mümkün kılıyor. Yine böceklerin veya kelebeklerin yer değiştirmeleri de Buchmann’in yöntemiyle kolaylık­la takip edilebilecektir.

GEO’den

avatar
  Subscribe  
Bildir