Arı sütünün insana faydaları nelerdir? Arı sütunun içeriği ve bulundurduğu vitaminler.

0
82

Arı sütünün içinde neler var? Arı sütü nedir, hakkında bilgi.

Günümüzde insanlar, daha sağlıklı bir yaşam için, doğrudan doğruya doğadan gelen tabii gıda­ların tüketimine yönelmişlerdir. Bu gıdalardan bi­ri de arı sütüdür.

Arı sütü, % 66,5 su, % 34.95 de kuru madde­den oluşmaktadır. Kuru madde içerisinde protein, yağ, şeker, izetementler, vitaminler ve tespit edilme­miş maddeler mevcuttur.

Arı sütünün bileşiminde bulunan vitaminler B1 , B2, B6 , Biotıne, C vitamini, ınositol, pantothenık asit, nikotinik asit ve folik asittir. Arı sütü, hormonlar ve zindelik veren özel maddeler de içermektedir.Arı sü­tünde 15 ayrı amıno asitın varlığı da saptanmıştır.

Arı sütü, ekonomik düzeyi yüksek olan ülkeler­de pazar bulmuş durumdadır. Hatta apiterapi deni­len yolla arı ürünleri ile tedavi gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bazı doğu bloku ülkelerinde sade­ce arı ürünleri ile tedavi yapılan klinikler mevcuttur.

Arı sütü, sınır sistemi hastalıklarında, sürekli yorgun­luk hallerinde, kısırlık tedavisinde, damar sertliğin­de güç ve zindelik kazandırmakda kullanılmaktadır.

Arı sütü pazara, saf ve taze halde, bala karıştı­rılmış suyu uçurulmuş draje veya tablet olarak, po­lenle karıştırılmış şekilde sunulmaktadır.

avatar
  Subscribe  
Bildir