Arı balı nasıl yapar, balın rengi nasıl olmalı, balın içeriği ve diğer.

0
267

Arı balı nasıl yapar? Bal hakkında kısa bilgi.
Arı çiçeklerden topladığı nektarı, ya da bazı bitkilerin üzerinde yaşayan böceklerin çıkardığı salgıyı toplar. Topladığı bu nektarı ya da salgıyı vücudunda değişikliğe uğratarak petek gözlerine depo eder. Petek gözlerinde olgunlaşan nektar veya salgı, tatlı bir ürün olan bala dönüşür.

Balın rengi nasıl olmalı?
Balın kokusu, tadı, görünümü, rengi ve kristalleşmesi balın yapılmış olduğu bitki kaynağına göre farklılık gösterir. Balda yapılan patinolojik araştırmalar ile balın hangi bitkilerden yapılmış olduğu saptanabilir.

Balın içeriğinde ne var?
Balda yapılan kimyasal analizlerle balın bileşimi saptanır. Kimyasal analizler sonunda, balda kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, sülfür, fosfor, radyum, alumınyum, krom, manganez, nikel, silikon, titanyum, çinko; enzimlerden diyastoz, inveriaz, kataloz, peroksidaz, lipaz, amilaz, asitlerden formik asıt, sitrik asit, tartarik asit, okzolık asit, vitaminlerden B1, B2, B3, B5, B6, C. E K’ya raslanmıştır. Ancak tum bu yazdıklarımızın hepsi bir tek bal örneğinde bulunmayabilir. Balın yapıldığı bitki kaynağına göre, kimyasal içeriği farklılık gösterir.

Balın kullanım alanları
Balın tıpta kullanılması çok eski yıllara dayanır. Bu durum güncelliğini günümüzde de sürdürmektedir. Özellikle mide ulserlerinin tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Buna ilave olarak balın antiseptik özelliğinden çeşitli alanlarda yararlanmak mümkün olmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir