Araçtan Araca Akü Takviyesi Nasıl Olmalıdır?

0
62

Bozulup kalan bir taşıtı harekete geçirmek için, iki akkümülatörü tehlikesizce birbirine bağlamanın bir yolu vardır iki arabayı birbirine dokunmaksızın yaklaştırınız, kontağı kapatınız, boşalan akkümülatördeki delik kapaklarını kaldırınız ve küvetlerdeki düzeyi gerekiyorsa, yeniden oluşturmak için (plakaların 12 cm, yukarısında) su (damıtılmış) ekleyiniz iki akkümülatörün iki artı ( + ) kutbunu (aynı voltajda) belirleyiniz.
Bağlantı kablolarını bu iki kutba bağlayınız ikinci kablonun bir ucunu yardımcı akkümülatörün eksi ( — ) kutbunu, öteki ucunu da harekete geçirmek istediğiniz motorun bir noktasına bağlayınız. Bu son bağlantı, akkümülatörden bir ayak uzaklaştırılmalı ve boyalı, krome, çok paslı ya da yağla kaplı olmayan bir madensel parçaya bağlanmalıdır ve motor çalıştırılmalıdır.

Bu hemen olumlu sonuç vermezse, akkümülatörün boşalmaması için, yardımcı araba motoru çalıştırılmalıdır. İşlemden sonra, önce motor blokuna bağlı olan kabloyu, arkasından ötekini çekiniz ikinci kabloyu, yardımcı akkümülatöre bağlı uçtan başlayarak çıkarınız.

Nızamettin ÖZBEK

avatar
  Subscribe  
Bildir