Anne sütü nasıl oluşur, nasıl salgılanır

0
158

Normal sağlıklı bir bebek doğum ağırlığını yalnız anne sütü ile beslendiği 4-6 aylık süre içinde iki kat artırır. Peki bebeklerin ideal gıdası olan anne sütü oluşumu ve bu sütün salgılanması nasıl olmaktadır?
Dünyanın en doğal olayı olan doğumdan sonra yaşama gözlerini açan küçük yavru, arama, kavrama, emme gibi reflekslere sahiptir. Beslenebilmek için sadece emmeyi bilmektedir. Böylesine aciz bir şekilde dünyaya gelen bebeğin yardımına annenin vücudunda oluşan ana sütü yetişmektedir.

Bu sütün salgılanması olayı hormonal ve sinirsel mekanizmaların etkisiyle düzenlenen fizyolojik bir olaydır. Süt küçük süt kanallarının başlangıcındaki sut alveolü içinde meydana gelir. Kanal ve alveol etrafındaki dokular yağ, kollogen doku ve kan damadandır. Yağ miktari ve kollogen-doku memenin büyüklüğünü tayın eder. Hamilelik sırasında memeler normal büyüklüğünün İki üç katı olur ve bu kanallardaki alveoller süt salgılanması için hazırlanır. Doğumdan sonra sut salgılanması iki refleks tarafından kontrol edilir. Bu reflekslerden birincisi süt oluşturma refleksidir. Bebek memeyi emdiği zaman prolaktin adı verilen ve hipofiz ön lobundan salgılanan hormon alveol içindeki hücrelerin süt oluşumuna neden olur, bu süt, süt kanallarinda birikir. Emen çocuk ikinci bir hormon salgılanmasına neden olur. (Süt salgılama refleksi). Вu hormon hıpofiz arka lobundan salgılanan oksitosin hormonudur. Oksitosin alveol çevresindeki mycepilal hücrelerin kasılmasına neden olur ve süt meme başına itilerek salgılanan Oksitosin hormonu aynı zamanda annenin uterus düz kaslarını kasarak kanamasını önler ve annenin doğum sonrası kanaması bir oranda önlenmiş olur.
Doğumdan hemen sonra salgılanan sarı ve yapışkan süt kolostrum olarak ısımlendirllmekte dir, İlk hafta boyunca salgılanan bu süt zamanla yapısını normalleştirir. Kolostrum normal sütten daha çok protein, ımmunglobilln A, laktoterrin, beyaz kan hücreleri içermesiyle aynlır. Bu öğeler bebeğe hastalıklara karşı direnç kazandırır, koruyucu ve besleyici özelliklerinden ötürü kolostrum büyük öneme sahiptir. Bazı yörelerde kolostrum’un çıkarılarak yerine şekerli su, bat suyu, veya başka karışımların verilmesi kesinlikle karşı çıkılması gereken bir durumdur.
Emzirme olayı İle anne enerji kaybeder. Bu nedenle emziren annelerin makro ve mikro besin maddelerince yeterli ve dengeli bir biçimde beslenmeleri gerekir. Günde 600-900 mililitre anne sütünün oluşumu için gerekli diyet masrafı, süt yerme yavruya verilecek herhangi bir besinin masraflarından daima daha düşüktür
Toplumumuza daha sağlıklı çocukların kazandırılması için, özellikle çalışan annelerin emzirmeleri çeşitli düzenlemeler ve sağlanacak olanaklarla özendirilmelidir. Bebeklerin besin gereksinmelerini en iyi şekilde karşılayacak, bebek ile anne arasında sıkı bir duygusal bağ kuracak anne sütünün yavruya verilmesi teşvik edilmelidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir