Angola ekonomisi, tarihi, insanları, iklimi, Coğrafi Özellikleri, başkenti.

0
344

Angola hakkında bilgi ve tarihi.
Angola alışık olduğumuz ülkelerden değil toprak bakımından Afrika’nın yedinci en büyük ülkesi ve kıtanın güney batısında komşuları Kongo Cumhuriyeti, Demokrtatik Kongo, Zambiya ve Namibiya.

Angola ismi Bantu dillerinde ingola isminden geliyor. Ingola 16 yüzyılda bölgede kabile krallarına verilen isimmiş ve bu kelimeden bir ülke ismi ortaya çıkmış. ilginçtir ülkede bir erkek resmi olarak iki kadınla evlene biliyor.

Angola ekonomisi hakkında bilgi.
Angola pahalı bir ülke pazarda, manavda, ev kiralarında, oto kiralamada kısaca hayatın her safhasında bunu net olarak göre biliyorsunuz. Şehir merkezinde sıradan oturula bilinecek durumda olan bir dairenin kirası bile 5000 dolar, bir diş dolgusunun 500 dolar olduğu ülkelerden Angola.

Angola nın nufusu.
Angola’da Türk nifus oldukça az üçü büyük elçilik personeli toplam 54 tane Türk var ülkede, buna karşılık Angola’da 70,000 çinli var, çinliler hala ülkeye gelmeye devam ediyorlar, genellikle inşaat işiyle meşkuller.

Angola – Coğrafi Özellikleri, iklimi.
Ülkenin yarısından fazlası yüksek platolardan oluşuyor topraklarının 60% inin yükseltisi 1000 ila 2000 metre arasında değişiyor en yüksek noktası 2620 metre ile Moko dağı. Tropikal iklime sahip olan ülkede iki mevsim var mayıs~ekim arası kurak ve sıcak mevsim kasım~nisan arası da havaların nisbeten daha serin olduğu yağmurlu mevsim, kısacası mevsimleri yağmurlu ve yağmursuz yazlar olarakta ayırmak mümkün bu ülkede.

Angola’nın başkenti neresidir?
Başkent Luanda Atlas okyanusu kıyısında bir şehir aynı zamanda bir liman kenti burası nifusu yaklaşık 6.5 milyon civarında özellikle iç savaşın sona ermesinden sonra hızlı bir gelişme göstermiş bu şehirde bir çok gökdelenler var. 20 Milyon nifüsa sahip olan Angolanın günlük sadece ve sadece tek bir gazetesi var.

avatar
  Subscribe  
Bildir