Andre MAUROİS’den özlü sözler

0
11

Andre MAUROİS’nin sizin için derlediğimiz en popüler ve en güzel özlü sözleri.

Önemli Not:
Eğer okuduğunuz sözler yabancı birine ait ise çevirileri bizim tarafımızdan yapıldığından dolayı, diğer Türkçe çevirilere kıyas ile bizim çevirimizde yorum farkılıkları olabilir!

Andre MAUROİS Sözleri


Sevildiğinden emin olan bir kimse daha tabi hareket ettiği için incelik denilen niteliği daha kolay kazanır.
Andre MAUROİS


Partiler aynı gemideki yolculara benzerler; eğer gemiyi devirecek olurlarsa hepsi de yok olacaklardır.
Andre MAUROİS


Sıkıntı vermeyeni bir ihtiyar, dosttan yoksun bir ihtiyar değildir.
Andre MAUROİS


İhtiyar; “neye yarar?” diye düşünen kimsedir. Çünkü, “mücadele etmek neye yarar?” diyecek; daha sonra, “yataktan çıkmak neye yarar?” sorusuna sıra gelecek, nihayet son sözünü söyleyecektir. “Yaşamak neye yarar!.. ”
A.MAUROİS


Kötü olan okuma, okumaktan bir nevi afyon hizmeti bekleyenlere aittir ki, onlar gerçek dünyadan ayrılarak kendilerini bir hayal alemine daldırırlar. Okumaksızın bir dakika vakit geçiremezler. Sulu boyanın tekniğinden buhar makinesinin nasıl işlediğine dair her şeyi okurlar ve kendi düşüncelerine bir dakika bile yer vermezler
Andre MAUROİS (Okuma Sanatı)


Birçok şeyi orta derecede öğrenmektense, az şeyi İyi öğrenmek daha iyidir.
Andre MAUROİS


Siyasetçi hasmının kusurlarından, Devlet adamı kendi yapacaklarından söz eder.
Andre MAUROİS


Lord Salisbury, çocuklarının politika konularında hareketlendiklerini gördüğü vakit onlara:
— Bu sorunu kimyaca düşünmeye çalışalım, derdi.
Andre MAUROİS


Herhangi bir şeyi kuvvetle istediğimiz zaman, onu kanıtlamak ve doğru bulmak olanaklıdır.
Andre MAUROİS


İstatistikçi dünyayı parça parça keserek Öldürür; şair bir dünya yapar ve ona can verir. Büyük eylem adamı, ayaklı kütüphane dediğimiz ansiklopedik bilgi sahiplerinden daha ziyade şaire yakındır.
Andre MAUROİS


Fırtınalar insanın denizi sevmesine engel olamaz.
Andra MAUROİS


Düşünceler de hastalıklar gibi bulaşıcıdır.
Andre MAUROİS


Eğer insanlar bazı kelimelerin kullanılmasının ne kadar tehlikeli olduğunu daha iyi anlasalardı, lügat kitapları, kitap evlerinin camekanlarında, üzerinde «patlayıcı madde, dikkatli kullanın» yazan kırmızı bir bantla sarılırlardı.
ANDRE MAUROİS


Espiriye sahip olmak kafi değildir. Ondan çok fazlasına sahip olmaktan bizi alıkoymaya kafi gelecek kadarına sahip olmak lazımdır.
ANDRE MAUROİS


Her gün, birkaç dakika dahi olsa, büyük fikirlerin yüksek şahikalarında dolaşınız, insaniyet aleminin şirin hülyalarına dalınız. Göreceksiniz ki, her gün işinize başladığınız zaman kendinizde daha yaratıcı bir çalışma kudreti bulacaksınız.
andre maurois


Ünlü İngiliz yazarlarından H. G. Wells, yetmişinci doğum yılı kutlanırken bir konuşma yapmış ve bu konuşmada, o anda yapılan türenin ona, çok küçükken sütninesinin “haydi Mister Henry, yatma zamanı geldi”, dediği sırada neler duyduğunu hatırlattığını söylemişti. “Saati gelince çocuk itiraz ediyor, fakat içinden duyuyor ki uykusu gelmiştir ve yatak onun için çok istediği bir dinlenme olacak. Well ilave ediyordu: “ölüm o da şefkatli ve ciddi bir sütnine, saati gelince bize “Haydi Mr. Henry, yatma zamanı geldi diyor. Biraz istememezlik ediyoruz, fakat biliyoruz ki, dinlenme zamanı gelmiştir ve içimizdeki dilek de bu dinlemeyi beklemektedir”.
Andre maurois


ihtiyarlık sanatı, gelecek nesillere bir engel değil, fakat bir destek olmak, bir rakip değil, fakat bir fikir ortağı gibi görünmek sanatıdır.
Andre MAURAiS

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir