ANATOLİ KARPOV kimdir, biyografisi, hayat hikayesi (1951 – XXXX)

0
372

Anatoli Karpov 23 Mayıs 1951’de doğdu. 15 yaşında Sovyetler Birliği satranç ustası, 18 yaşında Dünya Cençler arası Satranç şampiyonu ve uluslar arası satranç ustası, 19 yaşında büyük satranç ustası Unvanlarını kazandı. Moskova
(1971), Hasting (1971 – 1972), San Antonio (1972), Leningrad (1973) ve Madrid (1973) uluslar arası satranç turnuvalarının yenilmez adamı Anatoli Karpov 1973’de Avrupa satranç şampiyonu oldu 1972 ve 1974’de Sovyetler Birliği karma takımı ile iştirak ettiği Dünya Satranç Olimpiyatları’nda iki kere dünya şampiyonluğu elde etti. Kendisini Sovyetler Birliği üstün spor ustası ünvanı verildi. 3 Nisan 1975’de dünya satranç şampiyonu oldu ünlü Küba’lı satrançcı Capablanca’nın babasının satranç partilerini seyrederek satranç öğrendiği söylenir. Karpov da satranca dört yaşında başladı, babası kendisine oyun kurallarını öğretmek istediğinde hayretle gördü ki dört yaşındaki Karpov bu kuralları kendiliğinden öğrenmiş bulunuyordu.

Anatoli Karpov’un antrenörü Semyon Furman Sovyetier Birliği satranç teorisyenlerinin en büyüklerinden biridir. Mihail Botvinnik, Tigran Petrosyan, Viktor Korçnoy gibi büyük Sovyet satrançcılarının turnuvalara hazırlanmalarında onlara yardımcı olmuş ve birçok kereler Sovyetler Birliği karma takımının antrenörlüğünü yapmıştır. Semyon Furman 1968’den beri Anatoli Karpov”la çalışmaktadır. Furman’ın önderliğinde genç Karpov başlangıç reperiuarını çok genişleterek yüksek teknik bir seviyeye erişmiştir. Karpov dünya gençler arası şampiyonluğunu kazanmada ve dünya şampiyonluğu için olan çalışmalarında dostu ve akıl hocası Semyon Furman’a çok şey borçludur Furman, Karpov için şöyle demektedir “Ben Karpov’un yeteneklerinin onun yaratıcı kişiliğine en uygun şekilde gelişmesine yardımcı olmayı denedim sadece”.

Anatoli Karpov’un dinlenme zamanlarında en sevdiği şey pulları ile uğraşmaktadır. Nadir ve değerli pulların bulunduğu koleksiyonu karşısında saatlerce oturabilir. Tarih sırasıyla Sovyetler Birliği pullarını toplamaktadır. En sevdiği pulları tahmin etmek zor değildir: satrançla ilgili olanlar ve bir de Olimpiyat Oyunları şerefine çıkarılmış olanlar. Karpov şöyle demektedir “Pul biriktirmek yalnız bir merak değildir, insana birçok yararlı, ilginç ve yeni şeyler de öğretir” Koleksiyonunda çeşitli konulara göre özenle ayrılmış onbin pul vardır. Başlıca spor ve sanatla ilgili pulları toplamaktadır.

Karpov’un sanat eğilimleri amatörce olmaktan uzaktır. Tabli ki sanat eğilimleri ve öğrenimi onun yalnız pulculuğuna yardım etmiyor. Mükemmel bir kütüphanesi var Ressamlık, mimarlık ve tiyatro ile ilgili dergilere abonedir, ayrıca büyük ressamların dünyanın tanınmış müzelerindeki eserlerinin reprodüksiyonlarını (kopya) veren dergileri de alır.

Anatoli Karpov ender rastlanır satranç yeteneğinden başka mükemmel bir sporcu karakterine malikdir. Rakibi sıkıntı içinde gelecek hamlesi için kafa patlatırken o sakin, kararlı ve soğukkanlı bir halde, seyircilere maçı gösteren manyetik tablonun önünde dolaşır. Bu sırada oyun süresini gösteren satranç saatlerine bakıldığında onun rakibine göre çok daha az zaman harcadığı (yani çok daha hızlı düşündüğü ve oynadığı) görülür. Bunlar onun yalnız oyuna çok iyi hazırlandığını değil, kendine ne kadar güvendiğini de göstermektedir.

Bir zamanlar Karpov’un ne kadar narin bir bünyesi olduğu üzerine çok şey yazılmıştı. 1970’de büyük satranç ustası ünvanını aldığı Venezüela’dan dönüşünde onun zayıflığını ve yorgunluğunu görenler gerçekten endişeye kapılmıştı. Zaman geçti Karpov vücudunu da kuvvetlendirdi. Bunda devamlı spor yapışının büyük yardımı oldu Odasında satranç takımları yanında denis raketleri ve ünlü jimnastikçi Boris Şahlin’in vücudu kuvvetlendirmek üzerine yazdığı kitaplar görülür.

Anatoli Karpov küçükken kızkardeşi Larisa’yı çok severdi, yıllar bu dostluğu azaltmadı. Büyük usta zaman zaman kızkardeşinin kızı küçük Nataşa’yı imtihan eder, Nataşa “Toli Dayı”nın her sorduğuna doğru cevap verince Karpov gururla “aferin benim küçük kalkık burunlum!” diyerek onu sever. Nataşa bütün satranç taşlarını tanımaktadır ve henüz 2.5 yaşındadır.

“ŞArapla aranız nasıl?” sorusuna Anatoli Karpov şöyle cevap vermektedir: “Toplumun büyük ve kendimin küçük bavramlarında şArapla aram mükemmeldir” Turnuvaya ve önemli maçlara hazırlanırken asla kuvvetli içki kullanmaz. Nadiren dinlenme anlarında bir bardak bira içer. Sıcak bir günde gölde yüzdükten sonra balığın yanında soğuk bira içmeye bayılır, bu sırada antrenörü Semyon Furman tatlı, tatlı gülümseyerek öğrencisinin zevkini paylaşır.

Anatoli Karpov oyunları sever Soğukkanlılığını kaybetmeden, tadını çıkara çıkara ve kafasını kullanarak oynar Onun için oyun basit tesadüfler değil, yüksek kaliteler gerektiren bir olaydır. Karpov kendini ve ruhundaki yetenekleri çok iyi tanımaktadır Ona göre oyunda en büyük zevki veren şey her oyunun aslında bir mücadele, bir yarışma olmasıdır

Anatoli Karpov onu şampiyonluğa götüren karakterini şöyle açıklıyor: “Birinci olmamak yenilgiye katlarımağı gerektirir. Yenilgiye katlarımanın hoş bir şey olduğunu kim iddia edebilir? Tabli herkes şampiyon olamaz, dünya satranç tarihinde yalnız onbir dünya şampiyonu çıkmıştır Fakat bu variyant’ı incelemek istemiyorum”.

Müthiş satrançcı Anatoli Karpov Bobby Fischer’i bekledi, fakat Amerikalı büyük satranç ustası onunla “düello”yu reddetti.

Anatoli Karpov dünya satranç şampiyonu oldu.

avatar
  Subscribe  
Bildir