ANABANTİD balık familyası hakkında bilgi (cennet balığı, Siyam kavgacı balığı, Cüce Gurami, Gurami).

0
443

Genellikle ak ciğerli olduğu sanılan “ANABANTİD” familyası gerçekte ak ciğerli olmayıp, solungaç yerine ‘‘LABYRİNTH’’ adı verilen yardımcı bir solunum organına sahiptirler. Bu organ akciğerlere benzer yapıda olup, aynı amaca yönelik çalışır, içindeki çok sayıdaki ince kapillerle, solunan havadaki oksijeni emerek balığın kan akımına verir. Bu aileye mensup balıklar, hava almak için sık sık su yüzeyine çıkar, yüzeyde ağızları ile bir miktar hava alarak tekrar su içine dalarlar. Bundan dolayı “labyrinth” balıkları sudaki erimiş oksijenin az olmasından fazla etkilenmezler. Anabantid ailesinin en tanınanları; Paradise (cennet balığı), Botta Splendens (Siyam kavgacı balığı), Colisa Lalla (Cüce Gurami) ve Trichogaster (Gurami) türleridir.

Anabantid familyasının diğer ilgi çekici bir özelliği de, üreme zamanlarında erkeğin su üzerinde köpükten bir yuva kurmasıdır. Su yüzeyinde tükrüğe benzer bir salgı ile kurduğu bu köpük yuvanın yapımı tamamlandığında, erkek balık kendilerine özgü çeşitli aşk oyunlarıyla dişi balığı bu yuvanın altına çeker. Ancak dişi balık henüz yumurtlamaya hazır değilse, erkek balık genellikle büyük bir sinir krizine girerek dişi balığı öldürür. Bu tip ölümleri önlemek için, akvaryum meraklıları, bu balıkları dişinin kaçıp saklanabileceği bol bitkili ortamda üretmeyi uygun bulurlar.

Köpük yuva altına gelen, yumurtlamaya hazır bir dişiye erkek balık kur yapmaya devam eder ve dişi balığın yumurta dolu karın kısmını resimde görüldüğü gibi başı ve kuyruğu arasında sıkıştırarak yumurtlamasını sağlar, bu yumurtlama esnasında, kendi salgısıyla yumurtaları döller. Daha sonra dişiyi bırakan erkek balık, döllenen yumurtaları tek tek ağzı ile toplayarak, büyük bir özenle köpükler içerisine yerleştirir. 4-8 saat kadar tekrarlanarak süren bu yumurtlama işleminden sonra erkek, dişi balığı kovar veya öldürür.

Bete spiendens (Siyam kavgacı balığı).
Bunu takibeden beş günlük süre İçerisinde erkek balık köpükten yaptığı yuvanın altında su yüzeyine yakın bir yerde adeta kuluçkaya yatar. Patlayan köpüklerden düsen yumurtaları ağzına alarak tekrar köpükler İçersine yerleştirir. Birkaç gün içersinde yumurtadan çıkan, henüz yüzemeyen binlerce yavruyu, ağzına atarak tekrar köpükler üzerine, onların tutunabileceği bölgelere doğru püskürtür. Erkek balık, yavruları serbest olarak yüzmeye ve kendi yemlerini bulabllinceye kadar onlara bakar ve sonra babalık görevinin bittiğini hisseder ve bölgeden ayrılır.

avatar
  Subscribe  
Bildir