Alüminyumun insan sağlığına zararları, etkileri

0
257

Alüminyum günümüzde, besin maddelerinin ambalajından, uçak yapımına kadar geniş ölçüde kullanılır. Ayrıca, evlerimizde akan su da dahil, yediğimiz, içtiğimiz hemen her şeyde çok çok küçük değerlerde Alüminyum bulunur.
Yakın sayılabilecek bir zamana kadar bu küçük değer, tümüyle zararsız sayılıyordu. Ancak bilim adamları, yapılan araştırmalarla, erken yaşlılıktan şikayeti olan hastaların beyinlerinde, normal insanlarınkinden daha fazla alüminyum bulunduğunu belirterek, alüminyumun yaşlılığa yol açan nedenlerden biri olabileceği konusunda kuşkularını ortaya koydular.

Pasifik adalarından biri olan Guam’da yapılan bir araştırmada ise alüminyumun, bir başka dejeneratif hastalık olan ALS’ye (Amyotrophic Lateral SclerosisLou Gehrig hastalığı olarak bilinir.) yol açan etkenlerden biri olabileceği bildirildi.
Alüminyumun her iki hastalıkla da oldukça ilişkili olduğunu ortaya koyan bulgular, alüminyum mutfak gereçlerinin zararlı olup olmadığı sorusuna tam bir yanıt vermiyor. Guam’daki araştırma ekibinden bir araştırıcı bu konuda şöyle diyor: “Bulgular henüz, benim bir alüminyum kaptan su içmemi engelleyecek düzeyde değil.” Discover’den

avatar
  Subscribe  
Bildir