Altın nedir, nerelerde kullanılır, nasıl bulunur, altın hakkında kısa bilgi.

0
312

Altın nedir?
Ondan para yapıldı, daha sonra parayı güvence altına aldı, insanların bileklerinde, boynunda, ellerinde süs eşyası olarak kullanıldı, teknolojik alana girdi, diş dolgularında, elektronik dalında vb yerlerde kullanıldı ve halen kullanılmakta. Evet bahsettiğimiz bir çok insanın rüyalarını süsleyen, ona ulaşabilmek için canlarını feda etmekten kaçınmadıkları altın. Hem değerli, hem de kolay elde edilebilir olmaması ona bir ayrıcalık kazandırmış.

Altın nerede ve nasıl bulunur?
Doğal olarak damarlı yataklar’da ya da birikinti yataklarda bulunur. Altın, damarlı yataklarda volkanik ya da başkalaşmış kayaların içindeki kuvarsların kapsamında, birikinti yalaklarda ise bir zamanlar kaya olan ama zamanla aşınmış ve akarsulara taşınmış kumda bulunur. Altın üretiminde söz sahibi olan ülkelerin başında Güney Afrika Cumhuriyeti gelir Ayrıca Rusya, Kanada, ABD, Avusturalya gibi ülkelerde de altın üretilir.

Altın rengi nasıl oluşturulur?
Altın beyaz, kırmızı, sarı gibi çeşitli renklerde beğenimize sunulur. Bu renklerin hepsinin anlamı vardır. Eğer altın bakır ile alaşımlanmışsa kırmızı renktedir, gümüş ile alaşımlanmışsa, sarı, nikel, pilatin gibi metallerle alaşımlanmışsa beyaz altın denir.

Altın ayarları neye göre belirlenir?
Ayrıca bir alaşımdaki altının oranı ayar olarak ifade edilir. Sri altın 24 ayar altındır, 18 ayar altın denildiğinde ise anlaşılan alaşımın 18/24’ünün altın olduğudur.

avatar
  Subscribe  
Bildir