Alkolün zararları nelerdir?

0
131

Alkolün vücuttaki zararlı etkileri

Fazla alkol tüketiminin vücuttaki üç sistem üze­rine olan zararlı etkilerini, özetle şu şekilde anlata­biliriz:

Alkolün SİNDİRİM SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİ

Vücuda fazla miktarda alınan alkol, sindirim en­zimlerinin yapısını bozar ve sindirim olayı güçleşir.
Bu durumda mide ağrıları ve kusma gibi belirtiler or­taya çıkar. Fazla alkol tüketimi gastrit ve ülserin de başlıca nedenleridir.

Alkolün SİNİR SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİ

Kandaki alkol yoğunluğu 0,05 gr/100 ml iken, beyinde davranıştan kontrol altında tutan merkez, kontrolünü kaybeder. Bu durumda kişide neşe ve ha­reketlilik halleri görülür. Bu rakam, 0,2 gr/100 ml’ye çıktığında kişi, hareketlerini kontrol edemez duruma gelir. 0.2-0,3 gr/100 ml yoğunlukta kan basıncı dü­şer. solunum güçleşir, uyku hali baş gösterir. 0.3-0.4 gr/100 ml’de ise kan basıncı iyice düşer, kalp atışı duyulmaz olur, solunum durur; koma durumuyla be­raber kişinin ölüm hali bile ortaya çıkabilir.

Alkolün KARACİĞER ÜZERİNE ETKİSİ

Fazla miktarlarda ve sürekli alkol tüketimi, ka­raciğer üzerinde de olumsuz etkiler yapar. Alkolün enerjiye çevrildiği karaciğerde, alkolün CO2 ve su­ya parçalanması güçleşir; karaciğerde yağlanma or­taya çıkar. Alkolün parçalanması için gereken B vitaminlerine ihtiyaç daha da arttığından özellikle B12 vitamini, folikasit ve metiyonin yetersizlikleri baş gösterir. Bu durumlar kişiyi, akut hepatit ve alkolik siroz olmaya kadar götürür.
Unutmayalım, devamlı alkol tüketen bir kişi İle tüketmeyen arasında bir kıyaslama yaparsak, alkol tüketen kişinin ortalama ömrü 12 yıl daha azdır.

avatar
  Subscribe  
Bildir