Alkolün sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkileri.

0
192

Alkolün zararsız hale gelmesi, yani okside olması, parçalanması karaciğerde olur. Karaciğere ilk gelen alkol, etanoldur. Alkoldehidrogenaz enzimi (ADH), karaciğere gelen kandaki alkolü, hidrojen ve asetaldehit’e ayırır. Asetaldehit kuvvetli bir zehirdir, bu nedenle karaciğer en kısa sürede onu etkisiz hale getirecek yeni bir enzim. Aldehithidrogenaz enzimi (ALDH) salgılar. Bu yeni enzim, asetaldehiti karbondioksit ve suya dönüştürür. Bu enzimlerin yapıları, ırklara göre değişir. Daha önce sözü edilen, ırklar arasında alkole dayanıklılık farktan bu nedenle ortaya çıkar.

Karaciğere gelen kandaki alkol, karaciğerin kapasitesini aşarsa (saatte 7-8 gr). asetaldehitin bir bölümü kana karışır. Kanla birlikte sinir hücrelerine ve beyne geçen bu zehir, vücutta yaşam için çok gerekli olan seratonın, dopamin, adrenalin gibi uyarıcıları beyne götüren bileşikleri bulur ve kafein, opium (afyon) etkili bileşikler yapar.

Bu bileşikler uyuşturucu ve gevşeticidır. Alkolün uyuşturucu etkisi buradan kaynaklanmaktadır. Eğer kana karışan asetaldehit çok olursa, ‘alkol zehirlenmesi” durumu ortaya çıkar. Alkol zehirlenmesi, ölümle bile sonuçlanabilen ve dikkatle kaçınılması gereken bir tehlikedir

avatar
  Subscribe  
Bildir