Alkolün insan sağlığına etkileri. İşte Danimarka’da yapılan deneylerin sonuçları.

0
65

Alkolün sağlıkla ilgili sonuçlarından söz edildiği zaman genellikle karaciğer sirozu akla gelir. Aslında gerçekten alkolün karaciğeri ağır derecede yıprattığı doğrudur. Son zamanlarda Danimarka’da yapılan deneyler ve araştırmalar çok daha kötü şeyleri meydana çıkardılar: Fazla alkol kullanan gençlerde alkolün karaciğerden çok daha fazla beyine zarar verdiği kanıtlanmıştır.

İngiliz “Lancer dergisi Kopenhag’dan bir araştırmacı grubunun, 35 yaşından aşağıda 37 genç üzerinde yaptığı deneyleri açıklamıştır, araştırmaya katılan bu gençler alkolden kurtulmak için bir kür yapmaktaydılar. Bunların üzerinde psikotestler, beyinin Scanner yöntemiyle alınan fotoğrafları, karaciğer fonksiyonlarını açıklayacak kan analizleri ve küçük iğnelerle karaciğerden alınan doku parçaları üzerinde incelemeler yapılmıştır.
20 hasta üzerinde siroz belirtileri görülmüş, fakat bunlar genellikle çok zayıf bulunmuştur. Buna karşın araştırmacıların saptadığı şeyler şunlar olmuştur. “En fazla hayretle görünen şey 37 kişilik bu grupta, grubun yarısından fazlasının zihinsel bir körelme (dumur) göstermekte olmasıydı. On bir gençte bu bozukluk o kadar ilerlemişti ki hiçbiri artık mesleklerinde çalışamıyorlardı.”

Scanner-fotoğrafları 18 gençle beyin dokusunun bir atrofisini veya tahrip olduğunu gösteriyordu. özellikle düşünme süreciyle ilintili olan bölgelerde. Bu atrofi buna rağmen zeka ve psiko testlerde meydana çıktığı gibi beyinsel bozuklukların derecesiyle pek uyum halinde değildi, birçok gençler en basit testlerde, örneğin 100 den devamlı olarak 7 çıkarmakta, verdikleri cevaplarda boşluklar gösteriyorlardı.

Yaşlı alkoliklerde çoğun rastlanan nörolojik tahribat bu gençlerde nadir bir istisna oluşturuyordu. Yalnız içlerinden birinde örneğin klasik emin olmayan, sallantılı yürüyüş ve küçük beyindeki hasardan meydana gelen ellerin titremesi vardı. Fazlasıile alkol kullanmak daha etkili hasarlara da sebep olmuştu berrak düşünce kalmamış, sözcükler tam anlamında fark edilemiyor, kullanılan kelimelerin sayısı azalmış ve basit bir tümcenin kısaca özetlenmesi olanaksızlaşmıştı.

Bu karanlık bir sonuçtur arkadaşları arasında güler yüzle kadehini kaldıran o sağlıklı, iyi beslenmiş, yüzünden kan fışkıran genç, bir sarhoş değildir, sirozun, sanlığa çevirdiği bir kurbanı da değildir, fakat onun beyninde milyonlarca beyin hücresi artık çoktan yok olmuştur.

avatar
  Subscribe  
Bildir