Alkol nerelerde kullanılır? Alkolün Kullanım Alanları

0
84

Arabalarda alkol kullanıla bilinir mi

Başlangıçta yalnızca içki üreti­minde kullanılan alkol, üretiminin artması ve teknik gelişmelerle birlikte ucuz ve kolayca elde edilebilmesi sonucunda çok geniş ve fark­lı alanlarda kullanılmaktadır. İçki üretimi dışın­da kullanılan alkol, kullanım yerine ve amacına göre yapılacak katkılarla içilemez hale getiril­melidir.

Alkol kimya sanayiinde suni иpek, nitro- selüloz ve patlayıcı yapımında, boya ve lak üretiminde çözücü ve çöktürme maddesi olarak kullanılır. Eczacılıkta, parfümeride, sirke üreti­minde ve konservatif madde olarak da kullanı­lır. Alkolün motorlu taşıtlarda yakıt veya yakıt katkı maddesi olarak kullanılması fikri 1900’lü yıllarda ortaya atılmış ve 1920’li yıllarda birçok ülkede yakıt katkı maddesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Alkolün enerji olarak kullanılması­nın yararı ise; yenilenebilir ve yerel kaynaklara dayalı olması, tükenebilir ve giderek pahalılaşan bir enerji olan petrolün yerine alternatif ol­masıdır. Alkolün otomobil yakıtı ola­rak en yaygın kul­lanımı Brezilya’da uygulanmaktadır. Bu ülkede otomobillerin büyük çoğunluğu ya “Gasohol” (benzin/alkol karışımı) ya da saf alkolle çalış­maktadır. 1930-1975 yılları arasında taşıt araç­larında kullanılan benzine % 5 alkol karıştırıl­ması zorunlu tutulmuş, 1975’den sonra bu oran % 15’e çıkarılmıştır.

Bugün ülkede yaklaşık 6 milyon otomobil, alkolle çalışmaktadır. Bilindiği gibi oktan sayısı, otomobil yakıtlarının önemli bir özelliğidir. Süper benzinden daha yüksek oktan sayısına sahip olan etilalkol, benzine katkı olarak İlave edildiğinde, benzinin oktan sa­yısını artıracak, böylece benzine kurşun bileşik­lerinin ilavesi gerekmeyecektir. Temiz ve yenile­nebilir bir enerji kaynağı olan alkol günümüz otomobillerinde, karbüratör sistemlerinde yapıla­cak küçük bir değişiklikle, yakıt olarak kullanıla­bilir. Ancak alkolle çalışacak şekilde özel olarak geliştirilmiş motorlar ile yakıt tüketimi üzerinden % 15-20 daha yüksek verim alınabilecektir.

avatar
  Subscribe  
Bildir