Alkaloit nedir? Alkaloit bitkileri

0
101

Alkaloitlerin zararları neler?

Birleşimlerinde azot, karbon hidrojen bulunduran ve çoğunluk­la bitki hücrelerinde rastlanan acı lezzetli, bazik özellikti organik bile­şiklerdir alkaloitler. Bazılarının bir­leşiminde oksijen de bulunur. Bu bakımdan alkaloitler bileşimlerinde oksijen olanlar ve olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Alkaloitler ze­hirli olduklarından insan ve hayvanlar için tehlikelidirler. Ancak bu maddeler dozajları ayarlanarak, tıp­ta tedavi amaçlı olarak kullanılmak­tadır. Morfin, kodein, papaverin, nikotin, kinin, striknin, koniin, atro­pin, kokain, akonitin, alkaloitlerden bazılarıdır.

Bunlardan nikotin çok zehirli bir alkaloit olup 40-60 mgr mı bir insanın ölümüne neden olur. Bu noktadan hareketle bir si­garanın genel olarak içerdiği niko­tin miktarının da 10-15 mgr olduğunu sigarayı yaktığınız anda da bir kısmının kaybolduğunu, an­cak içtiğiniz sigara adedine göre ölümü gerçekleştirecek doza her an yaklaşabileceğinizi hemen hatır­latalım.

Orijinlerine göre yukarıda de­ğindiğimiz alkaloitleri şu şekilde sı­ralayabiliriz: Haşhaştan elde edilen afyonda bulunan yirmi çeşit alkaloilden birkaçı, morfin kodein ve paverindir. Çay yapraklarında ve kahve tohumlarında kafein alkaloi­ti, kınakına ağacı kabuğunda kinin, karabüken tohumlarında strikinin, baldıran tohumlarında koniin, güzelavratotu yaprak ve meyvelerinde atropin, Erythroxylum coca yap­raklarında kokain, kurtboğaz bit­kisinin rizom veya köklerinde akonitin alkaloitleri bulunmaktadır.

avatar
  Subscribe  
Bildir