AliExpress’ten telefon almak – kılavuz.

28
11228

Aliexpress Üzerinden Telefon Almak
Bildiğiniz gibi ülkemizde vergiler inanılmaz yüksek, bu sebeple en ucuz mobil cihazlar bile ülkemizde resmi yolla satıldığında çok yüksek fiyatlara satılıyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda AliExpress ve benzeri yabancı alışveriş siteleri düşük fiyatları sebebiyle çok cazip bir hal alıyorlar. Tek sorun gümrük sorunu. Maalesef ülkemize yurt dışından kargo yoluyla mobil cihaz sokmak yasak.

Bu yazı daha çok akıllı telefonu gümrüğe takılmadan ülkeye sokmak ile alakalı ve bu yazımıda AliExpress’i nasıl kullanacağınızı ve iyi derecede İngilizce bildiğinizi var sayıyorum.

 

AliExpress ten alacağınız Cep Telefonunun gümrüğe takılmadan sorunsuz bir şekilde gelmesi için lütfen satıcınızla iletişime geçin ve şunları talep edin.

1. Telefon kutusu ve aksesoarları.
Satıcıdan telefonu kutusuz bir şekilde ve aksesoarları olmadan göndermesini isteyin.
Telefonların kutuları gerçekten çok büyük ve yanındaki şarj aleti, kulaklık, kullanım kılavuzu ve diğer eşyalar paketin ağırlığını hayli arttırıyor ve dikkat çekmesine sebeb oluyorlar.
Şarj aleti ve diğer aksesoarları ülkemizde zaten kolayca bulabilirsiniz. Eğer telefonun pili çıkabilen türden ise onu bile çıkarmalarını rica edin.


2. Paketin fiyat ve içindeki ürünün beyanı.

Satıcınız size cihazı kargolar iken bir fiyat ve ürün beyanı yapar. Satıcıdan fiyat olarak $10 civarı ve gönderilen ürün olarak ta “telefon kabı” olarak beyan etmesini isteyin.

Eğer paketin üzerinde cihazın orjinal fiyatı veya telefon olduğu yazarsa, gümrüğe takılma ihtimali büyük ölçüde yükselir.

3. Takipsiz Kargo (opsiyonel)
Bildiğiniz gibi kargo şirketleri ürünü an ve an takip etmenize olanak sağlarlar. Çoğu satıcı özellikle de telefon gibi değerli bir şey sattıklarında size kargo takip opsiyonunu ücretsiz olarak sunarlar fakat bu sizin alehinize çalışır!
Ülkemiz gümrüklerindeki mantık şu şekildedir, eğer bir paket takipsiz olarak kargolanmış ise büyük ihtimalle içinde takibe değer bir ürün yoktur. Bu opsiyon ürünün takılmadan gelme ihtimalini 30% civarında yükseltir.
Ne yazıkki çoğu satıcı, ürünü takıpsız olarak kargolamasını istediğinizde para geri iyade garantisini sunmamaktadır, o nedenle takipsiz kargo isterken iki defa düşünün.

4. Aliexpress’ten telefon almak güvenli mi ?
AliExpress üzerinden özellikle XİAOMİ markasının ürünlerini satan satıcıların neredeyse tamamı, ürünün gümrüğe takılıp geri dönmesi halinde 100% para geri iadesi sunarlar.

Gümrüğe takılan ürünler, satıcılarına olduğu gibi geri iade edilir ve bu durumda satıcı size ödediğiniz ücreti geri iade eder, yani kaybettiğiniz bir şey olmaz.

Burda dikkat çekmek istediğim nokta yine çoğu satıcı takipsiz kargo talep etmeniz durumunda, bu geri iade garantisini iptal ederler. Bunun sebebi kendilerininde ürünün durumunu takip edememeleridir.

Bu konuda ekstra bilgi icin madde yediye bakin.

5. XRAY Taraması
Gümrükte ürünlerin çoğu xRay cihazında geçerek taranır. Tam olarak bu sebepten dolayı satıcıdan telefon kabı beyan etmesini istedik. Burda çok avantajlıyız çünkü XRAY taramasında cihaz tam olarak görünmez, sadece şekli belli olur. Yukarıda satıcıdan paketin üzerine telefon kabı yazmasını işte bu sebepten dolayı istedik. Gümrükte paketi açmazlar sadece xrayle tararlar paketin üzerinde telefon kabı yazınca, ve xray taramasından o beyana uygun şekilde bir ürün göründüğünden dolayı bu taramayı çok rahat bir şekilde aşarsınız.

6. Ürünü paketten çıkartma.
Ürün size ulaşırken yolda hasar görmüş olabilir, bu nedenle ürünü ilk defa paketten çıkarırken kesinlikle videosunu çekin ve videoda ürünü çalıştırmaya çalışın. Eğer olur da üründe bir kozmetik veya başka bir hasar varsa videoyu satıcıya gönderin, eğer satıcı para geri iadesine itiraz ederse dispute açıp oraya gönderin. Bunu yaptığınızda 99% oranda paranız geri iade olur.

Diyelim ki başınıza gelebilecek en kötü şey geldi ürün gümrüğe takıldı, bozuk çıktı ve birde üzerine hem satıcı hemde AliExpress para geri iadesini reddetti. Hiç telaş etmeyin paranızı kaybetmediniz. Yapmanız gereken tek şey telefonun parasını ödemek için kullandığınız kartı aldığınız bankaya gidip, sipariş ettiğim ürün gelmedi para geri iyadesi istiyorum (chargeback) demek. Yani kısaca eğer ürün bir şekilde size ulaşmaz ise veya bozuk çıkarsa kesinlikle paranız geri iyade ediliyor.

7. Garanti
AliExpress’ten alacağınız ürünlerde genellikle garanti olmaz. Bazı satıcılar garanti sunmasına rağmen o garanti sadece Çin sınırları içindedir. Fakat fiyatlar o kadar iyi ki neredeyse bir telefon fiyatına iki telefon aldığınızdan dolayı en azından ben bu konuyu pekte önemsemiyorum.

Hatalı bilgiler
Çoğu insan, millet vekilleri dahil size yalan beyanlı paket gelmesi durumunda sizin sorumlu olduğunuzu iddia ediyor. Bu kanunen kesinlikle doğru değil, hiç endişelenmeyin, hatta size çok güzel bir örnek veriyim.
Eğer bu iş onların dediği gibi olsaydı, gider başkasının ismine ve adresine uyuşturucu sipariş ederdiniz ve adam hapse giderdi. Bence bu örnek yeterince açıklayıcı olmuştur.

Bu yalanları gündeme getirenler telefon ithalatçıları ve sizi vergi kazığına zorlamak istiyen devlet görevlileridir. Kanunen kesinlikle böyle bir durum söz konusu olamaz.

Umarım bu kılavuz işinize yaramıştır.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Bxhdhhdhd
Ziyaretçi

XİAOMİ Mi Store bi link atarmisn

turhan
Ziyaretçi

Merhaba, samsung S7edge getirme durumumuz olabilir mi yoksa xaomi mi önerirsiniz emniyet için ? Birde telefonu 2 parça istesek ( anakart- +Kasa ve Pil ) olarak yedek parça yazdırsak sorun olur mu?

Atakan
Ziyaretçi

Merhaba dediğiniz onlinede globalde tr sevkiyatı kapatmış halbuki fiyatları çok uygundu dediğiniz gibi iletişime geçip alabileceğim başka satıcılar varmı yardımınızı bekliyorum

yiğit
Ziyaretçi

abi samsung telefonlarda glass screen yazıyor o ne anlama geliyor cevabın için şimdiden teşekkürler

Ibrahim
Ziyaretçi

Hocam XIAOMI mi store turkiyeye gondermiyor ne yapacagiz?

hamza yalçın
Ziyaretçi

arkadaşlar aliexpresste 2 satıcıda m-horse marka telefon var iki satıcıdanda bizimkilerden bayağı alan olmuş satıcılara mesaj attım cevap yok alanlara soru yanıt bölümünde sorular sordum cevap bekliyorum sormak istediğim şu 2 ay önce tomtoptan telefon aldım gümrükte takıldı iade edildi paramı aldım şimdi aliden m-horse yi alıcam olduki takıldı ceza alırmıyım çünkü ikinci sefer takılmış olacak acil cevabınızı bekliyorum

hamza
Ziyaretçi

mi not 3 istedim sadece şarj geldi telefon gelmedi me yapmalıyım

Enes
Ziyaretçi

Ben iphone 6s yada c7 pro alıcam aliexpresten pasaportum yok telefon geldi sonra kapanırmı yurtdışı kayıtlı olduğundan
Bide gümrükte takıldı diyelim pasaportum yok ne yapmalıyım para iadesi varmı banka paramı geri veririm alışverişi aliexpresten yapıcam

burak
Ziyaretçi

Mi storeden alın dedin ya ondan sordum

burak
Ziyaretçi

Abi Mi online storeden mi almalıyız Mi global store den mi hangisi ile elimize ulaşma imkanı daha fazla

cengizhan
Ziyaretçi

Abi telefonu fedex ıp dıye kargo sırketı var gelırmı acaba ıngılızcemız yoksa ne yapmalıyız

Ender cakir
Ziyaretçi

Merhaba cinden telefon alirsak kayit gerekiyormu yoksa imeil yetermi