Akyıldız (Sirius) nedir? En parlak yıldız hangisi?

0
38

Siriusun özellikleri neler

Akyıldız (Sirius), gökyüzünün en parlak yıldızıdır. Büyük köpek ta­kım yıldızında yer alan Akyıldız’ın görünür parlaklığı -1.47 katıdır.

Güneş’ten biraz daha büyük ve bi­raz daha sıcak olan Akyıldız, Gü­neş’in 23 katı ışınım yayar. Kütlesi Güneş kütlesinin 2,14 katıdır. Çok parlak görünmesinin nedeni hem sıcak bir yıldız olması, hem de bi­ze çok yakın olmasıdır.

Akyıldız’ın bize uzaklığı 8.6 ışık yılıdır. Akyıldız’a, çekimsel olarak bağlı ve onun etrafında 50 yıl dönemli yö­rünge hareketi yapan beyaz cüce bir yıldız vardır. Bu yıldızın yarı ça­pı 5000 km, kütlesi 1.05 Güneş küt­lesi ve ışınım gücü de Güneş’in ışı­nım gücünün sadece % 0,2’sidir Bu sönük yıldızın varlığı yakın geç­mişte ancak modern tekniklerle fark edilebildiği halde, eski Afrikalı ka­vimler tarafından konumu kayala­ra işlenmiştir. Bu yıldız beyaz cüce olmadan nova olarak patladığında Afrikalıların dikkatini çekmiş olma­lı. Akyıldız, Eski Mısır tarihinde önemli bir gök cismidir. Eski Mısır­lılar takvimlerini Akyıldız’a göre yap­mışlardır.

avatar
  Subscribe  
Bildir