Akü nasıl şarj edilir ve akü şarjı ne kadar sürer? – Akü şarj etme anlatımı.

0
73

Akkümülatörü Kendiniz Doldurunuz
Modern arabaların çoğunda, akkümülatörü yeniden doldurma düzeni etkili olarak işlemektedir; bu bakımdan düzen iyi durumda ise, dışarıdan bir doldurucuya başvurmak gerekmez, yeter ki aşırı bir şarj, bir voltaj düşüklüğüne neden olmuş olmasın.

Ve işte bir akkümülatörü yeniden doldurmak gerektiği vakit alınacak önlemler ve izlenecek yöntem:
1. Doldurucuyu bağlamadan önce akkümülatörün hiç olmazsa gerilim altındaki kablosunu çözmek yararlıdır.
2. Doldurucu tellerinin, doğru olarak bağlanması önemlidir Bunlar doldurucu akım altına girmeden açık bir biçimde + (Artı) ve — (Eksi) diye işaretlenerek, akkümülatöre bağlanmalıdır.
3. Elektrolitin düzeyi her elementte denetlen-meli ve gereksinme halinde damıtık su ile tamamlanmalıdır
4. Boşaltma kapakları, doldurma işlemi sırasında çıkan gazın, geçip gitmesine olanak verecek biçimde gevşetilmelidir.

Bundan sonra doldurucu akım altına sokulmalıdır Doldurma süresi akkümülatörün ayırt edici niteliklerine, doldurucunun ve boşaltmanın biçimine bağlıdır, ancak, tüm “boşaltılmış” 60 amperisaat’lık bir akkümülatörü örnek olarak alırsak, tam bir yeniden doldurma için 1 amper üzerinden 60 saatlik bir şarj gerekir.

Dolduruculardan çoğu 2 ila 5 amperden fazla vermez ve hepten “boş” bir akkümülatöre de seyrek rastlanır ve yine, çok kez, bir gece süresince yeniden bir doldurma bir motoru harekete geçirmeye yetmektedir Arkasından dinamo ya da alternatör hemen doldurmayı tamamlar Doldurucuya akkümülatörden ayırmadan önce kesmeyi unutmayınız. Doldurma sırasında çıkan gaz, çok patlayıcı olduğundan, bir kıvılcımın etkisiyle kolaycacık ateşlenebilir Gerilim altındaki kabloyu yemden bağlayınız ve doldurma kapaklarını yeniden sıkınız Akkümülatör artık, yeniden işini yapmaya hazır durumdadır.

Nizamettın ÖZBEK

avatar
  Subscribe  
Bildir