Airbus A380 Belgeseli

0
210

Airbus A380 Süper Jumbo jet dünyanın en büyük yolcu uçağı.

Göklerin öncü bir harikası içi ileri teknolojiyle dolu yinede varlığını en sıra dışı yenilik ve buluşlara borçlu bir yapı.

Bu mühendislik bağlantıları 19 uncu yüzyıldan kalma bir roketten eski bir mool yayına ve süzülen bir kartalın dehasına kadar uzanabilir, ve basit bir bisiklet pompasına.
Bütün bunların Airbus A380 ileri teknolojisiyle ne alakası olabilir bunu öğrenmek üzereyiz.
Airbus A380 aynı zamanda süper Jumbo jet olarakta bilınıyor. A380in gizli bağlantılarını keşfetmek, tüm bu fikirlerin nereden geldiğini bulmak için bir yolculuğa çıkıyoruz.
Dünyanın gördüğü en büyük yolcu uçağının arkasındaki mühendislik bağlarını çözmek üzereyiz.

Bu şeyin boyutu karşısında hayrete düşmemek elde değil bu hem üst hemde alt katta yolcu koltuklarının en önden arkaya kadar tüm uçak gövdesine yayıldığı tek uçak.
Kabinler 6,5 metre genişliğinde ve 50 metre uzunluğunda dev gibi. A380 853 yolcuyu aynı anda taşıyabiliyor buda en yakın rakibinden 35% daha fazla bir kapasite.
Kanatları da dev gibi her birine 70 araba park etmeniz mümkün ama eğer kanatları fazla uzun olursa bu bir sorun yaratabilir. Dünyanın en büyük uçağının dünyanın en büyük kanatlarına ihtiyaç duyması kulağa mantıklı geliyor bu uçağın kanatları devasa tüm kanat uzunluğu neredeyse bir futbol sahası kadar 560 ton insan ve makineye yerden kaldıra bilmek için yeterince yükselip iş gücü sağlamak zorundalar ama ister inanın ister inanmayın eğer bu kanatlar geleneksel tasarımla inşa edilmiş olsaydı dahada uzun olmaları gerekirdi ve A380 dünya hava alanlarının çoğuna sığmazdı gidebileceğiniz bir yer yoksa uça bilmek o kadar da iyi bir şey sayılmaz öyle değil mi?

avatar
  Subscribe  
Bildir