Ağırlık çalışırken dikkat edilmesi gerekenler

0
186

Ağırlık çalışırken nelere dikkat edilmeli?
1.
Esnetme ve gerdirme hareketleri, maksimal kuvvet çalışmalarının arkasına konulmamalıdır.
2. Kuvvet antrenmanlarını takiben, yorucu dayanıklılık çalışmaları yapılmamalıdır. Bu gibi çalışmalar, kasta’ bağ doku sakatlanmalarına neden olmaktadır.
3. Kuvvet gelişimi ile esneklik ters orantılı dır. Eklemde esneklik özelliğini geliştirmek için özel olarak esnetme ve gerdirmelere yer vermelidir.
4. Çocuk ve genç sporcularda, genel bir kuvvet antrenmanıyla geniş bir taban oluşturmalıdır. Bu antrenmanlarda orta şiddette ve 8-10 tekrarlı setler uygulanmalıdır.
5. Genç ve orta düzeyde sporcularda, önce sırt ve karın kasları kuvvetlendirilip, omurgayı sağlam tutabilen kaslar geliştirilmeli ve bunu takiben bacak, ko| ve omuz kasları geliştirilmelidir.
6. Büyümekte olan sporcular, kemik-eklem gelişimini önemli ölçüde sağlamadan, çalışma ile omurgayı fazla yüklememelidir. Temel ilke olarak gençlerin 16-17 yaşlarına kadar genel çalışmalarla iyi şekilde kuvvetlendirilen omurga kasları sağlanmadan, sırta ağır kilolar yüklenmemelidir.
7. Maksimal kuvvetin geliştirilmesinde yüksek sakatlanma riski şu durumlarda ortaya çıkar:
a) Zıt yönlü çalışan kasların orantısız şekilde gelişmesi.
b) Yetersiz ısınma ile çalışmaya başlamak
c) Aşırı yorgunluğa rağmen antrenman yapmak.
8. Çalışmakta olan kaslarda şiddetli bir ağrının ortaya çıkması halinde çalışma hemen durdurulmalıdır.
9. Klasik egzersiz türlerinde, aynı egzersizi uzun süre yapmayıp, aynı kasları geliştirebilen diğer egzersizlere de yer vererek, aşırı kullanım nedeniyle ortaya çıkabilecek sakatlanmalar önlenmelidir.
10. Sırta alınan ağırlıklar, omurganın zorlanması ve dikkat edilmezse belde sakatlanma riski yaratırlar. Kiloların kaldırılmasında, omurganın düz tutulmasına, belde kamburluğun olmamasına dikkat etmelidir.
11. Teknik açıdan tüm ağırlık kaldırma şekilleri öğretilmeli, egzersizler sporun özelliğine göre seçilmelidir.
12. Bayanlar için uygulanan kuvvet antrenmanlarında, antrenman şiddet ve kapsamı daha geç artırılmalıdır.

avatar
  Subscribe  
Bildir