Çağan Irmak Seferihisar Belgeseli

0
267

Anadolunun ege deniziyle kucaklaştığı batı kıyılarında yer alan 30,000 civarında nifusu denizi, rüzgarı, jeotermal kaynakları ve mandarina bahçeleriyle kendi halinde bir kıyı kentidir Seferihisar.
Seferihisarin en eski yerleşim yeri olan şarabın, babuzmu şenliklerinin ve tiyatronun tanrısı Dionizos adına yapılan en büyük tapıkanlarının birinin yer aldığı Teos antik kenti milattan önce 2000 yıllarında akalardan kaçan giritliler tarafından kurulmuştur.
Birçok sanatçıya ve bilim adamına ev sahipliği yapan ve dönemin sanat merkezi olarak adlandırılan Teos millattan önce üçüncü yüzyılda dünyanın ilk tiyatro oyuncuları birliğinin kuruduğu yerdir. Türkiyenin en uzun sahil şeritlerinden birine sahip olan Seferihisar sınırları içindeki sit alanları ve askeri alanlar nedeniyle gelişmekte güçlük çekmiştir.
Ayrıca yüzyıllardır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Seferihisarin yerel mimarı dokusunu gözardı eden bazı mimar ve mütaitler maalesef kentin bir çok yerinde çirkin ve uyumsuz betonarme binaların ortaya çıkmasına neden olmuşlardır. Tüm bu çarpık kentleşmeyle gelişmekte geri kalan Seferihisarin yıllarca fest food zincirleri, alışveriş merkezi gibi oluşumlardan uzak kalmış olması önceleri bir eksiklik olarak nitelendirilmiş olsa da uzun vadede bu durumun ilçenin kendi özelliklerinin koruması açısından önemli olduğu görülmüştür.
Seferihisarin kuzeyinde yer alan Düzce köyünden güney sınırı gümüldüre kadar olan kıyı şeridinde doğan bey, ürkmez, akarca gibi birçok plaj vardır.
Sahildeki en önemli yerleşimlerden biride saacıktır kanuni sultan süleymenin rodos seferine hazırlık için yaptırdığı kalenin içinde yaklaşık 500 yıldır kesintisiz bir yaşam sürmektedir.

avatar
  Subscribe  
Bildir