24 PİN Anakartı, 20 PİN Güç Kaynağı’ile çalıştırmak.

2
442

Bilgisayar teknolojileri hızla gelişiyor ve 20 PİN güç kaynakları artık neredeyse 15 yıldır üretilmiyor fakat hala bazı sebeplerden dolayı eski güç kaynağını güncel bir sistemle kullanmak isteyen arkadaşlarımız ola bilir.

Şimdi o arkadaşlarımız için 24 PİN Ana kart, 20PİN güç kaynağı’ile çalışırmı sorusunu bugün detaylı bir şekilde yanıtlayacağız.

24 PİN Ana Kartı, 20 PİN Güç Kaynağı’ile çalışır mı?
Neredeyse piyasadaki güncel ana kartların tamamı 20 PİN güç kaynağıyla çalışabilmektedir, fakat bu hem güç kaynağına özellikle de ana kartınıza zarar verebilir!


Dikkat Edilmesi Gerekenler.

1. Eskiden bilgisayarlar daha çok 3.3 volt hattında yüklenirlerdi ama güncel bilgisayarlar daha çok 12 volt hattına yüklenmekteler. Bu gerekçeyle 20 PİN güç kaynaklarının çoğu güncel bir bilgisayarı beslemeye yetecek kadar güç sunamayabilir! Güç kaynağının üzerinde bilgileri olan bir etiket olur genellikle, orayı kontrol edin ve “DC OUTPUT” kısmında +12V hattının en az 15A olduğundan emin olun. Eğer bu değer daha düşük ise o güç kaynağını günümüzün sistemleriyle çalıştırmayı unutun diyebilirim. Her şeye rağmen genellikle güç kanyakları bu tür kullanımda aşırı yükten dolayı fazla uzun ömürlü olmazlar.
2. Eskiden sadece sunucularda bulunan, fakat günümüzde standart haline gelmiş güç bağlantısındaki ekstra 4 PİN, ekstra kapasite içindir. Ana kart 20 PİN bağlantıyla normal çalışmasına rağmen, eğer ana kart veya PCI Express yuvasından çok fazla güç çekilinmeye çalışılınırsa ana kartınızın güç bağlantı kısmı aşırı ısınarak erir hatta daha kötüsü, ana kartın elektirik hattı yanarak bir çöp halini alabilir. Bu özellikle daha ucuz fiyatlı giriş seviyesi ana kartlarda çok daha fazla görülen bir durumdur.

Alınabilecek önlemler.

1. Güç kaynağınızın +12V hattının en az 15A güç verebildiğinden emin olun.
2. Güç kaynağını korumanız mümkün değil ama en azından ana kartınızın zarar görmemesini garantiye almak için AliExpress ve diğer sitelerde satılan 20 PİN güç girişini 24 PİN güç girişine dönüştüren bir dönüştürücü alın. Bu güç kaynağının güç çıkış hatlarını arttırmaz ve güç kaynağına bir faydası olmaz lakin ana kart üzerindeki güç girişi soketinin korunmasında çok ciddi yardımcı olur. Bu dönüştürücüler güç kaynağından tek hatla gelen elektiriği, iki farklı hatta bölerek ana karta verir ve böylece ana kartı fazla yormamış olursunuz.

 

 

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
EXTDesidero Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Desidero
Ziyaretçi
Desidero

merhaba benim anakartımda 1 tane güç giriş pini kırıldı 24 pinli kabloyu takmamda bir sakınca olur mu 23 pin oluyor toplamda ama hafiften bir korkuyorum