17 Ağustos Gölcük Depremi Belgeseli

0
265

Önce köpekler uyandı panik içinde haykırdılar yeryüzünün dibinden gelen uğurtuyu derken uğurtu yükseldi yükseldi ve toprak derin bir uykudan aniden uyandırılmış gibi ışıklar saçarak sarsıldı gürültüyle yeryüzü çatladı. 17 ağustos 1999 salı gününün ilk saatlerinde 4 hiroşima şiddetinde bir depremle 45saniye sallandı türkiye 45saat kadar uzun süre. Birkaç saniye içinde 30binlerce can kör bir karanlığın içinde kolonların altında sıkışıp kaldı çaresizce doğdukları şehir, yaşadıkları ev betondan bir yorgan gibi üzerlerindeydi şimdi. Ezilmiş oyuncakların sesi yankılanıyordu gecede.
Dışarda ne yaşandığını bilmeden seslerini duyurmaya çalıştılar kah yorgun bir iniliti kah yorgun tsaç darbeleri kah bir çığlıkla.
Yeraltından gelen bu ses 14 yadındaki Bahar Gündüzün çığlığıydı depremden tam 15dakika sonra facianın boyutlarını göre bilmek için amatör kamerasının ışığını kullanan bir adam enkaz altından baharın sesini duydu. Kamerasını yere koydu ve yer altına doğru bağırdı.
Yardımsever bir gölcüklü bulduğu bir tahta parçasıyla enkazı delmeye başladı ışığından yararlanmak için kurduğu kamera insan üstü çabayı belgelerken o kurtarmaya çalıştığı kızla birlikte acıya boğuldu şimdi hem ağlıyor hem kırıyordu. Bahar 4 yasındaki kız kardeşiyle uyuduğu odada yakalanmıştı depreme yaşadıkları ev 6 kişilik ailelerinin üzerine çökmüştü anne ve babası yandaki odada yatıyorlardı bir başka odadaise 21 yasındaki abisi ve 11 aylık erkek kardeşi vardı.
Annesinin ve erkek kardeşinin sesini duyamıyordu sadece babasının yavrularım nerdesiniz diyin iniltisi çalınıyordu kulağına.
Kapkara bir kapanın pençesinde lambayı yak diye yalvaran bir kız çocuğuyla birlikteydi şimdi ve tek umut dışarıdaki kurtarıcının sesiydi.
Elindeki tahta parçasıyla enkazı delen adam çırpınıyordu adeta hiç tanımadığı bir ailenin hayatı onun ellerindeydi şimdi.

avatar
  Subscribe  
Bildir