(1470 – 1554) Piri Reis haritası hakkında kısa bilgi

0
61

Bir Haritanın Bulunuşu
O dünyaca ünlü resimli, boyalı deri parçası. Top kapı Sarayı düzenlenirken ilk kez eski, tozlu eşyalar arasından ele geçer (1929). Olayı haber alan Atatürk, haritanın olduğu gibi yayınlanarak incelenmesini emir buyurur. Öylece eser yerli ve yabancı uzmanların görüşlerine ulaştırılmış olur. Hal o ki eski tarihte tabletlerle başlayan “haritalar” dan Heredot ve (Grek Coğrafyacı – Eratosten (M.Ö. IIİ) kitaplarında söz konusu ederler, ama asılları yoktur, belgeleri bulunamamıştır. Derken Americo Vespucci, 1507 de “Yeni Dünya'”ya “Novus Mundus” demekle, dostu St. Dies orayı “Amerika” olarak tüm dünyaya yayınlar. Beri yanda Piri’nin “Bahriyesi”sindeki Atlas Okyanusu. Bahri Mağrip ve Bahri Azam olarak iki kısımda ele alınır. Batı Denizi “Bahri Mağrip”, Septe boğazından batıya doğru 4000 mil eninde ulu bir deniz olarak nitelenir. Öteki ucunda “Antilya Kıta’sının yani Piri değisiyle “Antiliye Vilayeti”- nin bulunduğu bildirilmektedir, öyle ki “canavar, papağan ve bir tür kırmızı boya ağacının bol” olduğunu da söyler.

Biz yine dönemin Osmanlılarına dönersek; imparatorluk, Karadeniz, Marmara ve Kızıl deniz’in tümüne Egemen’dir. Ancak Ege, Akdeniz ve Hind Denizlerinde hala amansız deniz kavgaları sürüp gitmektedir. Savaş durumu, her an sayısız kadırgaların deneyli leventlerle dolu yeterli varlığını gerektirmektedir. Bunun için de İstanbul, Sinop, Çayağzı, Edincik, Varna, Burgaz luna kıyısında Rusçuk, İzmit, Gemlik, Karabiga, Gelibolu, Edremit, Selçuk, Milas, Bodrum, Antalya, Alanya, Rodos ile öteki adalarda eylemli beylik tersaneler işletilmektedir. Tam bir kıyı ülkesinin zorunlu gereklerini karşılamak ve güvenini sağlamak üzere…

Bundan böyle öte yanda zamanın siyasal, ekonomik ve teknik özlem ve eylemlerini karşılayacak meslek kolları da gelişmektedir.
Örneğin matematik, tıp, tarih, coğrafya ile güzel sanatların ilgili dallarında eser verenlerin sayısı gittikçe artar. Sözün kısası türlü deniz olaylarının, kara savaşlarına ve Osmanlı tarihine etkileri, devletin gidişinde kaçınılmaz kesin sonuçlar doğurmuştur. Biz burada onlara girmeyelim. Simdi bu yazının amacı, bir “Kişiliği” kısaca tanıtmaktır. O kişi’ye eski bir korsan da denebilir. Ama sonradan doğal yükselişiyle devlet hizmetinde yüksek rütbe ve görevler yüklenmiştir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir